Informace o filmu
Druhý díl Daneliucovy trilogie o hrůze a násilí - předcházelo Glissando - čerpá z povídek a črt, jejichž autorem je Geo Bogza (1908-1993), avantgardní surrealistický básník, sociálně orientovaný novinář, později akademik a nakonec disident. Příběh se odehrává v Apusenských horách přibližně ve 30. letech, kdy vznikla povídka Smrt Jakuba Onisii. Bogzův vzrušený reportážní styl obohatil Daneliuc svým fantaskním vizionářstvím a naturalismem ? la Zola.
Horníci jsou ohrožováni důlními haváriemi, žijí v trvalém podezření, že kradou zlato, kvůli kontrole jsou nuceni konzumovat slaninu, a je-li nejhůř, zbývá člověku dynamit. K jejich životu patří i pronásledování holongárů - bývalých horníků, z nichž se stali psanci a po nocích se snaží tajně pronikat do štol. „Jsou to noční duchové. Jsou to fantomové důlních hlubin," napsal Geo Bogza. „Holongáři cítí blížící se hlídače a začnou vydávat nejpodivnější zvuky, jakých je schopen jenom holongár. Mručí jak medvědi, úpěnlivě mňoukají jak divoké kočky, zlověstně houkají jak sovy."
Jakob je slušný, loajální pracovník, který poslouchá vrchnost a vzorně se stará o rodinu. Není si ale jistý věrností své mladší manželky Aspazie a dráždí ho pozornost blonďaté Veturie. Napadl sníh, blíží se Vánoce, dětem je třeba koupit perníčky a větrník… Dnes již klasické dílo se odehrává v důlních štolách, zdvižích, mezi haldami a v přeplněných dělnických příbytcích. Ohromuje drsností a klaustrofobičností zobrazeného světa, ale vyzařuje i soucit a intenzivní sílu obrazu. Na posledních pětadvacet minut divák nezapomene.
Zatímco normalizační filmy o dělnické třídě stvrzovaly v ČSSR vládnoucí režim, v Polsku (srov. Wajdovu Zemi zaslíbenou a Člověka z mramoru), Maďarsku (Jancsó) a v Rumunsku měla proletářská tematika význam podvratný. Hornická otázka získala v Rumunsku znovu na naléhavosti po stávce v údolí Jiu v létě 1977. Film Jakob zhlédl v rumunských kinech více než milión návštěvníků. Byl uveden v soutěži MFF v Benátkách a nominován na Evropskou filmovou cenu 1988 v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec (Dorel Vişan).
Jaromír Blažejovský
Letní filmová škola 2011
oficiální text distributora,
Trailer
Štáb
Mircea Daneliuc
Herci
Dorel Visan
Cecilia Birbora
Ion Fiscuteanu
Maria Seles
Livia Baba
Dinu Apetrei
Florin Zamfirescu
Ion Besoiu
Horea Murgu
Cecilia Barbora
Constantin Cotimanis
Podobné filmy