Gen

Cyklus portrétů nejvýznamnějších Čechů současnosti.
Od prvních lednových dnů 1993 začal…

Informace o filmu

Online film Gen

Cyklus portrétů nejvýznamnějších Čechů současnosti.
Od prvních lednových dnů 1993 začal uvádět federální program Československé televize v pondělním hlavním vysílacím čase ve 20.00 hod. tento dokumentární cyklus, který od začátku lámal historické rekordy v divácké sledovanosti (a nejen dokumentárního žánru).

Ve své první sérii v letech 1993-94 zaznamenával v krátkých portrétech "Sto Čechů dneška"- elitu národa, o které se do té doby často nesmělo mluvit, nebo ani nevědělo.

Samotný pojem "elita" i výběr jednotlivých osobností vyvolal vášnivou diskusi v českých médiích a protesty některých známých osobností. Zároveň se však stal společenským fenoménem a nejsledovanějším dokumentárním cyklem celých devadesátých let – dodnes nebyl žádným jiným cyklem překonán! (První díly shlédlo více než 60% české populace a několik miliónů diváků mu zůstalo věrných až do samotného konce).

Je historickou náhodou, že první natáčecí den připadl právě na poslední československý státní svátek 28. října (1992), kdy režisér Igor Chaun, jeden z výrazných studentských aktérů "sametové revoluce", natočil první záběry pro tento cyklus s Pavlem Tigridem.

Stejně tak historie zasáhla do cyklu i podruhé: svou premiéru měl v prvních dnech ledna 1993, tedy jen málo hodin poté, co se rozpadlo Československo a vznikla samostatná Česká republika...!

Účast v cyklu (jak před kamerou, tak za ní) se stala prestižní záležitostí. Většina oslovených osobností a všichni nejlepší čeští tvůrci přijali cyklus jako osobní výzvu. Mnohé z natočených portrétů se na obrazovku průběžně vracejí (např. při různých jubileích, ale také často jako nekrology). Cyklus totiž sehrál i další významnou roli - je často jediným audiovizuálním záznamem dané osobnosti (totalitní systém z ideologických důvodů nedovolil některé osobnosti v minulosti takto zaznamenat a tento pořad poprvé přinesl zcela objektivní, nepolitický výběr) - výraz GEN tak postupně zdomácněl v českém slovníku jako synonymum pro mimořádnou osobnost.

Nevídaný divácký zájem si vynutil pokračování této dokumentární série a od ledna 1995 na ni navázal další dvouletý cyklus „GENUS“ přibližující "99 českých životů". (Viz více pod heslem "GENUS")

Třetí a zatím poslední série „GENu“ se na obrazovkách objevila v lednu 2001 a do konce roku 2002 představila dalších 82 osobností.

Tento cyklus videoportrétů nejvýznamnějších žijících Čechů, kteří v jednotlivých oblastech lidské činnosti dosáhli úspěchu přesahujícího hranice rodné země, byl nápad režiséra a producenta Fera Feniče, Slováka žijícího v Čechách. Vznikl tak nejrozsáhlejší obraz o potenci českého národa na konci dvacátého století.

První část cyklu (1993-94) byla zpracována i literárně - nakladatelství Fischer vydalo v říjnu 1994 soubor čtyř knih s prvními sto portréty zobrazených osobností.

Ambicí Febia je v tomto cyklu volně pokračovat a doplňovat ho i v budoucnosti.
Febio

oficiální text distributora,    

Trailer

Štáb

Herci

Podobné filmy