Informace o filmu
Dokumentární snímek s pracovním názvem “Czech Mate - In Search of Jiří Menzel" z indické produkce Dungarpur Films se po šestiletém natáčení právě stříhá v pražském postprodukčním studiu MagicLab. Za filmem stojí dokumentarista, reklamní režisér, archivista a restaurátor Shivendra Singh Dungapur, kterého za svých studiích na Film and Television Institute v Puné silně ovlivnila tvorba Jiřího Menzela, konkrétně film Ostře sledované vlaky. V roce 2010 přicestoval do České republiky, kde se s Jiřím Menzelem poprvé osobně setkal v jedné pražské kavárně, kde se zrodila myšlenka na výrobu celovečerního dokumentu, který by analyzoval filmovou tvorbu Jiřího Menzela a dalších významných osobností Československé nové vlny.
V dokumentu vystupují filmaři jako Věra Chytilová, Ivan Passer, Miloš Forman, Juraj Jakubisko a Jan Schmidt, z mladší generace například Radim Špaček, Jan Svěrák, Bohdan Sláma či Jan Hřebejk. Kameraman Miroslav Ondříček pro film poskytl svůj úplně poslední rozhovor. K Menzelově a další československé tvorbě se vyjadřují světoví tvůrci jako čerstvý držitel Zlaté palmy z Cannes Ken Loach, Woody Allen, polský režisér Andrzej Wajda nebo maďarský držitel Oscara za film Mefisto István Szabó.
Natáčení probíhalo v České republice a na Slovensku, jedna scéna se točila i na filmových lokacích ze snímku Ostře sledované vlaky v železniční stanici Loděnice u Berouna, jeden z posledních natáčecích dnů se uskuteční na slavnostní premiéře posledního filmu Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, která se uskuteční 14.září v prostorách pražského kina Lucerna. Premiéra je naplánována na začátek roku 2017.
Shivendra Singh Dungarpur (1969) je indický režisér, producent, filmový archivista a restaurátor. V roce 2001 založil produkci Dungapur Films, pod kterou natočil přes 600 reklam a několik dokumentů a krátkých filmů. Dlouhobě se věnuje prezervaci indického filmového dědictví, proto založil neziskovou organzici Film Heritage Fund. Jeho celovečerní dokument Celluloid Man z roku 2012 o životě P. K. Naireho, zakladatele Národního filmového archivu v Indii, se dostal do výběru více než 50 filmových festivalů, včetně těch v Rotterdamu, Hong Kongu či Edinburgu.
MagicLab vznikl v roce 2009, během 7 let se podílel na tvorbě více než 40 českých i zahraničních filmů, v poslední době koprodukoval řadu osobitých debutů, například psychologické drama David či duchovní komedii Cesta do Říma. Mezi další snímky patří polsko-český krimithriller Červený pavouk, který se objevil v hlavní soutěži na MFF Karlovy Vary či detektivka Rudý kapitán, pro které MagicLab vyráběl na 380 vizuálních efektů. Momentálně se ve studiu dokončuje životopisný snímek Masaryk. V novém filmu režiséra Julia Ševčíka se české lokace díky filmovému architektovi Milanu Býčkovi a vizuálním efektům promění na New York z období druhé světové války, okolí Mánesova mostu se zase po práci trikařů stane novým domovem Westminsterského paláce.
KLÁRA SKŘENKOVÁ, MAGIC LAB
oficiální text distributora,
Trailer
Štáb
Herci
Jiří Menzel
Věra Chytilová
Ivan Passer
Miloš Forman
Juraj Jakubisko
Jan Schmidt
Radim Špaček
Jan Svěrák
Bohdan Sláma
Jan Hřebejk
Miroslav Ondříček
Ken Loach
Woody Allen
Andrzej Wajda
István Szabó
Podobné filmy